Hopp til hovedinnhold
  • Business NXT

Koble mot en underliggende tabell

Hvordan henter jeg data fra underliggende tabeller?

Business NXT er som standard veldig fleksibel med de forskjellige skjermbildene og tilhørende oppsett. Dette gjør at man enkelt kan tilpasse det slik man ønsker og at man har de nødvendige og relevante data.

Business NXT er bygd opp som en relasjonsdatabase - dette betyr at det ligger unike koblinger mellom de forskjellige tabellene og at informasjon kan hentes via disse koblingene.

Jeg skal her vise et eksempel hvor jeg ønsker å ha et tilpasset skjermbilde med hovedboktransaksjoner med fokus på transaksjoner gjort mot ulike kunder. Skjermbildet har jeg satt opp med disse kolonnene synlig:




Trykker jeg CTRL+U ser jeg de samme kolonnene:



Jeg ønsker at det i oversikten også skal vises kundens navn og kundens e-postadresse. Dette er informasjon som ikke ligger i selve hovedboktransaksjonene men som ligger i aktørtabellen på kunden.

For å vise disse, må jeg koble de to tabellene. Jeg henter frem oversikten over kolonnene med CTRL+U. Her har jeg en kolonne til venstre "Underliggende tabeller". Dette er en oversikt som viser hvilke tabeller jeg kan hente opp data fra.

Jeg ser at "Aktørtabellen" ligger her og jeg trykker på pil ned til høyre for å hente opp listen over hvilken verdi som skal brukes som kobling mellom de to tabellene:



Jeg velger da Kundenr og trykker OK fordi dette er verdien som ligger på hovedboktransaksjonen og som identifiserer kunden.

Oversikten i Tilgjengelige kolonner er nå oppdatert - dette er kolonnene som ligger i aktørtabellen hvor jeg ønsker å hente ut/koble mot og velger da kolonnene "Navn" og "E-postadresse" og flytter disse til høyre kolonne:




Det ser nå sånn ut:



Kolonnene vil ha informasjon om hvilken tabell de er hentet fra og også hvilken kobling som er brukt (Aktør / Kundenr -> Kundenr).

Jeg trykker OK og skjermbildet er nå oppdatert med de to kolonnene:



Her er det stor grad av fleksibilitet og du kan ha flere koblinger mot flere ulike tabeller i samme skjermbilde. 

Vær obs på at det i en del skjermbilder allerede kan være felt som er koblet mot underliggende tabeller - sjekk da evt. om det ligger en kobling i oversikten (CTRL+U) som vist litt lenger opp.
Disse vil normalt også ikke være utfyllbar:



Skjermdumpen over er hentet fra ordrehodet i ordrebildet - her hentes Kontakt navn som standard fra Aktørtabellen og kan derfor ikke fylles ut.



Det ligger også kolonner i ulike tabeller som har samme navn og man bør da eventuelt endre på/tilpasse selve navnet slik at man unngår misforståelser.

Sist oppdatert: 22.07.2026 / Lasse CC